Vai al contenuto

Furia ca personalitate (The Most important 1)

  • di
furia ca

Ce este Furia ? Furia ca personalitate

Dacă ai un sentiment de neputinţă ca răspuns la o dorinţă blocată, indiferent dacă ești sau nu conștient de acest lucru, te vei simţi, în acel moment, furios. Cu alte cuvinte, orice persoană, de pe orice continent al lumii și din orice colţ al oricărui continent, din orice cultură, indiferent de religie, rasă sau credinţă, va fi întotdeauna, fără nici o excepţie, furioasă când va trăi aceste sentimente de neputinţă. Este o lege emoţională/psihologică.

Ce este Furia ? Furia ca personalitate

Legea precizează că furia este un reflex natural biologic, emoţional și psihic la sentimentul de neputinţă. Dacă te vei simţi neputincios și, după cum am spus, indiferent cine ești sau unde te afli, vei resimţi furie. Sigur, nu o vei ști întotdeauna, nu vei fi mereu conștient de acesta și nici chiar în cele mai sălbatice vise ale tale nu te vei gândi că ești furios.

Mulţi oameni — dacă nu majoritatea dintre noi — nu sunt conștienţi, de obicei, de faptul că: (a) se simt neputincioși și (b) sunt furioși ca reacţie la această neputinţă.

Însă știm când ceva ne deranjează: știm că suntem încordaţi, dar nu suntem siguri dacă este vorba de sentimentul neputinţei sau de furie. Nu ne dăm seama nici măcar dacă furia resimţită este rezultatul frustrării, privării de putere sau al neputinţei. Dar știm că se întâmplă ceva cu noi, fie că este vorba de supărare, distragere a atenţiei, tensiune sau anxietate, putând folosi pentru a descrie această stare de furie adjective precum enervat“, „nerăbdător“, „incomodat de ceva“ sau chiar „plictisit“.

Ce este Furia ? Furia ca personalitate

Așadar, de ce evităm să știm că suntem furioși când ne simţim neputincioși? Și, mai ales, de ce furia aceasta este reflexul emoţional obișnuit la sentimentele de neajutorare și neputinţă?

Nevoia de recăpătare a puterii

Avem nevoie să devenim din nou stăpâni pe situaţie. Nimeni nu vrea să rămână într-o stare de neputinţă. Nici măcar pentru o secundă. Realitatea este că, adesea, atunci când ești neputincios, nu există, de cele mai multe ori, altă cale ca să-ţi recapeţi puterea decât furia.

Furia este o emoţie foarte intensă, cu o personalitate puternică. Să analizăm puţin profilul personalităţii furiei. Așadar, dacă ai o pulsiune agresivă, dacă simţi nevoia să fii expansiv, dacă ești pe punctul de a exploda și dacă înăuntrul tău există o tendinţă spre atac, și, o dată cu aceste caracteristici, te simţi îndreptăţit să te confrunţi cu ceilalţi, atunci devine mai limpede că toate aceste tendinţe vor ajuta oricare persoană să-și transforme sentimentul de neajutorare sau de neputinţă în sentimente de control sau putere.

Ce este Furia ? Furia ca personalitate

Personalitatea furiei

 Furia este manifestarea unei pulsiuni agresive. Ea este înnăscută.

 Furia are nevoie de expansiune. Ea urmărește să devină și mai mare.

 Furia are un potenţial exploziv. Ea vrea să izbucnească.

Furia are o tendinţă pentru atac. Ea vrea să atace.

Furia are o tendinţă spre confruntare. Ea urmărește să devină tot mai ofensivă.

Furia îndeplinește un rol bine determinat. Ea simte că are dreptul să devină tot mai ofensivă.

Furia se vede pe sine ca o redobândire a puterii. Ea elimină sentimentele de neajutorare.

În acest sens, când cineva resimte neajutorare sau neputinţă și nu găsește nici o modalitate de a elimina aceste stări, nu e de mirare că va fi furios. Cu toate astea, așa cum am mai spus, de obicei persoana nici măcar nu-și dă seama că furia există. Mai degrabă, furia este înăbușită sau reprimată — împinsă în inconștient.

Furia este înăbușită din cauză că cineva — persoana pe care ești furios — este de obicei o persoană pe care simţi că nu o poţi provoca. De pildă, ar putea fi nevoie să-ţi înăbuși sau să-ţi reprimi furia faţă de șeful tău sau faţă de altă autoritate cu care, dacă te-ai confrunta, ai avea de suferit. Astfel, în loc să-și exprime furia sau măcar să-și dea seama de existenţa ei, adeseori oamenii o reprimă — împing furia adânc în inconștient, departe de conștiinţă.

În situaţiile în care furia atinge pragul conștiinţei, fiind, ca atare, exprimată direct către cineva anume — persoana căreia îi și era adresată iniţial —, atunci posibilitatea apariţiei unui simptom psihic/emoţional este zero! Dacă cunoști identitatea acelui cineva, atunci nu ai nici un simptom.

Ce este Furia ? Furia ca personalitate

Cuvinte care aparţin codului furiei

  •  Mânie
  •  Furie
  • Resentiment
  • Iritabilitate
  •  Nervozitate
  •  Aversiune
  •  Dispreţ
  • Ură

Așadar, este important — mai bine spus, esenţial să-ţi dai seama că, de fapt, există o persoană anume pe care ești furios — cineva. Astfel, dacă poţi identifica acel cineva pe care ești furios, atunci nu vei manifesta un simptom.

 Dacă totuși prezinţi un simptom al furiei, atunci în mod clar ești stăpânit de o furie inconștientă, despre care nu știi nimic și care este îndreptată către o anumită persoană. De aceea, dacă furia este dincolo de pragul conștiinţei, în plus nici măcar nu vei fi capabil să conștientizezi existenţa unei astfel de persoane!

Sursa :”4 pași către liniștea sufletului”-Henry Kellerman (Editura Trei , 2008)

Te-ar putea interesa și:Matricea emoțiilor: Emoțiile au o durată de viață

Emoțiile ne influențează alegerile și viața 

Sinele Divin este veriga de legătură cu sufletul 

Imagine: www.pixabay.com

I commenti sono chiusi.